هر سال،همزمان با برگزاری مراسم اهدای جوایز نوبل در رشته های مختل،مراسم جالبی در دانشگاه هاروارد برگزار می شود که ایگ نوبل نام دارد.این مراسم تا حدودی شبیه نوبل است اما با این تفاوت که داوران آن در هر رشته ای به مسخره ترین تحقیقات انجام شده جایزه می دهند!جایزه ایگ نوبل برای اولین بار در سال 1991 در سالن تآتر ساندرز دانشگاه هاروارد برگزار شد و بعد از آن هر سال بصورت مرتب بر پا می شود.انجمنهای اهدا کننده این جایزه عبارت اند از:مجله علوم طنز آمیز و تحقیقات نامعقول سالانه،جامعه رایانه ای هاروارد،اتحادیه اختراعات رادکلیفها،جامعه دانشجویان فیزیک هاروارد و موسسه نشر کتاب تاریخچه ی بهترین اختراعات نامعقول!جوایز برندگان ایگ نوبل توسط برندگان نوبل به آنها اهدا می شود.جالب است بدانید در جریان برگزاری این مراسم گروه های غیر عادی مختلفی حضور داشتند و در میان شرکت کنندگان اطلاعیه هایی را پخش کردند.مثلا حامیان حقوق باکتریها با پخش اطلاعیه ای در این مراسم از مردم خواستند از شستن دستها و کشتار باکتریها خودداری کنند!
در ادامه با هم،اسامی،کشفیات و تحقیقات برندگان سال 84 و سالهای قبل ایگ نوبل را می خوانیم:

اقتصاد(2005):گوری ناندا برای اختراع ساعتی که متحرک است و تا مطمئن نشود صاحبش از خواب بیدار نشده و سر کارش نرفته، ولش نمی کند!
شیمی(2005):ادوارد کسلر و برایان کنلیفینگر برای تحقیقات روشنگرانه شان درباره این مساله که مردم در آب سریع تر شنا می کنند یا شربت؟!!
تغذیه(2005):دکتر بوشیر و ناکامان از توکیو به خاطر 34 عکس برداری و شمارش غذاهایی که خورده بودند.
پزشکی(2004):استیون استاک و جیمز گاندلاج برای انتشار گزارششان درباره تاثیر موسیقی محلی روی انگیزه آدمها برای خودکشی!
فیزیک(2003):جک هارون و جان کالونور، وارن پاین و ... از استرالیا برای انتشار گزارشی در مورد نیروهای مختلفی که باید صرف هدایت گوسفندان شود!!
پزشکی(2003):الیور ماکیور،انگرید جانسورد و ... از کالج لندن برای ارائه مدرکی که نشان می داد مغز رانندگان تاکسی لندن توسعه یافته تر از بقیه انگلیسی هاست!
بهداشت(2002):ادواردو سگوآرا و دآست از اسپانیا برای اختیار ماشین لباس شویی مخصوص گربه ها و سگها!!
جامعه شناسی(1999):استیو پن فوله از تورنتو برای رساله دکترایش با موضوع جامعه شناسی مغازه های پیراشکی فروشی!!
ادبیات(1999):انستیتو استاندارد بریتانیا به خاطر انتشار شش صفحه مقاله در مورد روشهای جدید درست کردن قهوه!!
صلح(1998):نواز شریف(رئیس جمهور پاکستان) و واجپایی(رئیس جمهور هند) به خاطر انفجارهای اتمی صلح دوستانه شان!!
ادبیات(1993):این جایزه به مقاله جستجوی مدارک پزشکی تعلق گرفت که صد نفر در تهیه آن تلاش کرده بودند!!
صلح(1993):شرکت پپسی کولا در فیلیپین که بخاطر اشتباه در برگزاری قرعه کشی محصولاتش باعث شکایت بیش از 800 هزار نفر از مردم این کشور شده بود.اتحاد این تعداد از مردم فیلیپین درباره یک موضوع خاص تاکنون در تاریخ این کشور بی سابقه بوده!!
پزشکی(2001):پیتر بارس برای انتشار گزارشی در مورد جراحی جراحات ناشی از افتادن نارگیل روی سر مردم!!
علوم رایانه(2000):کریس نیس و اندروز توکسون برای اختراع نرم افزار حسگر پنجه گربه که گربه های اطراف کیبورد یک رایانه را بلافاصله شناسایی می کند!!
نجوم(2001):دکتر جک و رگزلاوان لمپ برای کشف این مسئله که سیاه چاله ها تمام احتیاجات فنی را که جهنم نیاز دارد(مثل حرارت،فشار) برآورده می کند. 
فیزیک(1999):دکتر لن فیشر از انگلستان به خاطر محاسبه بهترین روش برای خیساندن بیسکویت در چای!!
فیزیک(1993):اداره هواشناسی ژاپن برای هفت سال تحقیق در باره این موضوع که آیا گربه ماهیها می توانند با جنباندن دمشان زلزله بوجود آورند یا نه!!

نوشته شده در تاریخ شنبه 3 دی 1390    | توسط: حمید رضا جوکار    |    | نظرات()