لطفا بلافاصله بعد از وارد شدن به داخل خودرو سیستم تهویه هوا را روشن نکنید.

لطفا پس از وارد شدن به داخل خودرو، پنجره‌های خودرو را پایین کشیده و صبر کنید تا هوای داخل خودرو عوض شود، بعد از چند دقیقه می‌توانید سیستم تهویه مطبوع خودرو را روشن کنید.

آیامی‌دانید دلیل انجام این کار چیست؟

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، داشبورد، صندلی و سیستم تهویه هوای خودرو از خود گاز بنزن ساطع می‌کنند که یک گازبسیار سمی و سرطانزاست (حتما" بارها بویی شبیه پلاستیک گرم شده را در خودرویتان احساس کرده‌اید، این همان بوی گاز سرطانزای بنزن است.) علاوه بر سرطانزایی، گاز بنزن به استخوان‌ها آسیب رسانده (مسمومیت استخوان‌ها) و نیز باعث ابتلا به آنومیا (نوعی از سرطان خون مربوط به گلوبول‌های قرمز خون) و کاهش سطح گلوبول‌های سفید بدن می‌شود. همچنین تماس طولانی مدت با این گاز سمی باعث ابتلا به لوکمیا (نوع دیگری از سرطان خون مربوط به گلوبول‌های سفید خون) و در مواردی همزمان با افزایش ریسک ابتلا به سرطان باعث سقط جنین در خانم‌ها نیز می‌شود.

جالب است بدانید که میزان سطح قابل قبول بنزن در هوای آزاد حدود ‌٥٠ میلی‌گرم در هر فوت مربع است، در حالیکه میزان بنزن موجود در داخل یک خودروی پارک شده با پنجره‌های بسته بین ‌٢٠٠تا ‌٤٠٠ میلی گرم است. حال اگر این خودرو در فضای باز و زیر نور خورشید در دمای بالای ‌٦٠ درجه فارنهایت پارک شده باشد سطح بنزن موجود در فضای داخل آن بین ‌٢ هزار تا ‌٤ هزار میلی گرم بالا می‌رود که ‌٤٠ برابر بیشتر از سطح قابل قبول آن است. افرادی که سوار خودرویی با پنجره‌های بسته می‌شوند بطور اجتناب‌ناپذیری در معرض تنفس پی در پی و بیش از اندازه این گاز مهلک و سمی قرار می‌گیرند.

علاوه بر موارد ذکر شده بالا بنزن گازیست که کلیه‌ها و کبد را تحت تاثیر قرار داده و از همه خطرناکتر اینکه بدن انسان به سختی می‌تواند این ماده سمی و خطرناک را دفع کند.

«پس دوستان قبل از سوار شدن داخل خودرو، پنجره‌ها و درب خودرویتان را باز کنید و بگذارید هوای سمی و زهرآلود انباشته شده داخل اطاق خودرو خارج شود، به عبارت دیگر این ماده سمی را از فضای خودروی خود بیرون برانید.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 4 آبان 1390    | توسط: حمید رضا جوکار    |    | نظرات()